TROSKY Nová Paka
O kapele Kdo je kdo Fotky nové, starší i hodně staré Ti všichni hráli v Troskách Kam a kdy si nás můžete přijít poslechnout nebo zatancovat CéDéčko Kontakt na kapelu

TROSKY z Nové Paky ( i když dávno zdaleka ne všichni členové jsou z Nové Paky ) prošla za dobu svého působení na scéně mnoha změnami, a to jak personálními, tak i repertoárovými. Nyní zakotvila ve vodách klasické a moderní country a zaměřila se především na koncertní vystoupení a festivaly.


Stručná historie kapely
Přesné začátky kapely dnes už nikdo ze současných členů nepamatuje, jisté však je, že kapela vznikla jako volné sdružení trampujících muzikantů s názvem POJEBUHEJ (Pospíšil, Ježek, Bureš, Hejtman – začátky příjmení zakládajících členů) začátkem 80.let dnes již minulého století, i když se proslýchá, že bývalý dlouholetý kapelník, Jarda Bureš již několik let před tím provozoval band s názvem Trosky sestavený z muzikantů z okolí Libáně, odkud se následně přistěhoval do Nové Paky. Zpočátku se muzicírovalo u táboráku, v hospůdce, u příležitosti nejrůznějších osobních a rodinných oslav atd., ale postupně stoupaly ambice zviditelnit se na veřejnosti a tak sdružení začalo nabývat forem legitimní kapely včetně tehdy nezbytných přehrávek amatérských hudebních těles. Skupina čas od času změřila své síly s ostatními kapelami na festivalech PORTA a Festivalu trampské písně v Horním Jelení (rok si při nejlepší vůli již nepamatujeme). Na tom druhém kapela obsadila 3. místo v interpretační části. Zde už ale nešlo vystupovat s původním názvem a tak kapela zvolila jméno TROSKY – nejen proto, že členy kapely jejich trampské kořeny táhly do Českého Ráje, ale především proto, že všichni členové kapely tak „dobře“ vypadali, nehledě k tomu, že členové téhle kapely nikdy nepatřili a ani dosud nepatří mezi horních 10 000…
V roce 2002 se kapele podařilo za podpory krajanů a za pomoci George Suchanka, známého majitele newyorské restaurace Zlatá Praha, uspořádat turné za „Velkou louži“a odehrát tam několik koncertů pro česko-americké publikum. Další roky proběhly v podobě odchodů některých dlouho- i méněletých muzikantů, příchodu nových a návratu staronových členů kapely. Do dnešní doby se v kapele během její existence vystřídalo 25 muzikantů.

• Repertoár
Původní repertoár skupiny byl složen převážně z trampských hitů, postupně začaly převládat osvědčené pecky populárních country kapel jako Greenhorns, White Stars, Bluegrass Hoppers, Fešáci, Rangers. Čas od času někdo ze členů kapely spáchal nějaký autorský titul. V posledních letech se orientujeme v koncertním repertoáru na osvědčené tituly z americké country. Máme v programu několik instrumentálek zejména s dominující foukací harmonikou. V poslední době jsme do repertoáru zařadili i několik irských a skotských tradicionálů, o které je v publiku stále větší zájem.
Texty jsou samostatnou kapitolou – ty které považujeme za dobré, interpretujeme, k některým melodiím máme texty vlastní (Ivan Tůma, Šárka Tůmová), některé publikujeme v původním znění a bez titulků… K těm zavedeným peckám se ale hlavně v countrybálovém programu rádi vracíme, lidi je mají rádi a chtějí je, tak ostatně proč ne?
Stále více však tíhneme k country říznuté cajunem s příměsí rock n´rollu a tak se v repertoáru začínají objevovat tituly Alabamy, Merle Haggarda, Dona Williamse apod. Prostě country jako břitva….

• „Diskografie“
2001 CD live Vánoční koncert – společně se skupinou Fosilie, dětským sborem Prvosenka a Milanem Včelákem, hráčem na glassharp
2002 CD Nikdy není pozdě – natočeno ve studiu PAST
2008 CD live Vánoční koncert – společně s kytarovým virtuosem Liborem Fišerem


TROSKY Nová Paka